"Ақмола облысы  білім басқармасының Ерейментау ауданы бойынша білім бөлімі Өлеңті ауылының жалпы орта білім беретін мектебі" коммуналдық мемлекеттік мекемесі 
Коммунальное государственное учреждение «Общеобразовательная школа села  Уленты отдела  образования по Ерейментаускому району управления образования Акмолинской области»  

СоцСети

   

Ұйымдар тізімі

Галерея

Смотреть все>>>

Ашық сабақ химия пәні 9 сынып

21.01.2020

                              Тексерді:                                          Сабырова Г.Қ.

Алиманов А.Ж. 

    Сабақ жоспары                     

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:    9.2 Металдар мен құймалар

 Мектеп: Өлеңті орта мектебі КММ

Күні:28.11.2019ж

Мұғалімнің аты-жөні: Раимбекова Д.Ш.

Сынып: 9

Қатысушылардың саны:

Қатыспағандардың саны:

Сабақтың тақырыбы

Металдар құймалары.

Оқу  мақсаттары  

9.1.4.3  құйма ұғымын және оның артықшылықтарын білу;

9.1.4.4  шойын мен болаттың құрамы мен қасиеттерін салыстыру;

9.4.2.5  Қазақстандағы металдардың кен орындарын атау және оларды өндіру үдерістерін, қоршаған ортаға әсерін түсіндіру

Сабақ мақсаты

  • Құйма деген не, оның қандай артықшылықтары бар екенін білу;
  • Шойын мен болаттың құрамы, қасиеттерін зерделеу;
  • Қазақстандағы металдардың кен орындары туралы білу.

Бағалау критерийі

  • Құйма не екенін, оның артықшылықтарын біледі;
  • Шойын мен болаттың құрамы, қасиеттерін біледі;
  • Қазақстандағы металдардың кен орындары туралы біледі.

Тілдік мақсаттар

Пәндік лексика және терминология:

Метал құймасы, шойын, болат, жез,

Құндылықтарды дарыту

СыйластықАкадемиялық шыншылдық, Өмір бойы оқу, Ынтымақтастық

Пәнаралық байланыстар

География, физика

Алдыңғы білім

Металдар және олардың қасиеттері жайлы біледі

Сабақ барысы

Сабақтың жоспар. кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері

Ресурстар

Сабақтың басы

2 мин

 

 

 

 

 

 

8 мин

Ұйымдастыру кезеңі: Сәлемдесу; Сыныптағы оқушыларды түгендеу;

Психологиялық ахуал қалыптастыру: химиялық тілек.

-Мен сіздерге -∞ тен +∞ ке дейін бақыт, болаттай берік денсаулық, алтындай асылдық, вольфрамдай төзімділік, фтордай белсенділік тілеймін. Өмірде өз ортаңызда оттегідей маңызды тұлға болыңыздар. Бүгінгі сабақта сіздерді жақсы көңіл-күй және сәттілік күтіп тұр деген сенімдемін!

 

Үй тапсырмасын сұрау: «Кофе таяқшалары» әдісі

Эстафета түрінде жүргізіледі, бірінші мұғалім сұрақ қойып бастап береді. Аты-жөні шыққан оқушы сұраққа жауап береді және екінші оқушыға сұрақ қояды, дұрыс сұрақ және дұрыс жауап үшін бір кофебумасын ұтып алады.

Сұрақ: Металдардың периодтық кестеде алатын орнын көрсетіңіз

Мұғалімнің бағалауы: мадақтау,  

Презентация слайд 2

 

 

 

 

 

 

 

Слайд 3,4

2 мин

 

 

 

 

 

 

5 мин

5 мин

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2 мин

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3 мин

 

 

 

 

 

 

10 мин

Жаңа тақырып

Металл және металл құймаларының сүреттері шығып тұрады, олардың айырмашылығын анықтау арқылы оқушылар тақырыпты тауып алады.

-Оқушылар сабақ мақсатымен таныстырылады, тақырыпты дәптерге жазып алады.

 

Мәтінмен жұмыс: Оқушылар оқулықтағы  23§ (90-92 беттер) оқиды.

-Тапсырма №2: «Веер» – «Желпуіш» әдісі: (топтық жұмыс)

        Оқушылар үш топқа бірігеді.

-Әр топ бүктелген А4 қағаздарына 5 сұрақтан құрастырып жазып келесі топқа береді, келесі топ осы сұрақтарға жауап жазып үшінші топқа береді, енді бұл топ әрі сұрақтардың әрі жауаптардың дұрыстығын тексеріп бағалайды.

Дескриптор:

-сұрақты дұрыс құрастырады;(2 мин)

-сұраққа дұрыс жауап береді;(2мин)

-әділ түрде бір-бірін тексеріп бағалайды.(1 мин)

Топтардың бірін-бірі  бағалауы.

 

Мұғалім сұрақ-жауап арқылы оқушылар оқыған шойын мен болат туралы мәліметті пысықтайды

- Шойынның құрамында қандай элементтер бар?

- Болаттың құрамында көміртегі қанша пайызға дейін болады?

- Шойынның кемшілігі неде?

- Болаттың қандай атықшылықтары бар?

- Шойыннан қандай заттар жасайды? Ал болаттан  қандай заттар жасайды?

 

-Металл кесінділері беріледі, оқушылар қайсысы болат, қайсысы шойын екендігін анықтайды (топтық жұмыс)

-Тапсырма №2: Венн диаграммасында шойын мен болаттың қасиеттерін салыстыру. (жеке жұмыс)

Дескриптор:

-шойын мен болаттың айырмашылықтарын дұрыс жазады;

 -екі құйманың  ұқсастықтарын дұрыс жазады.

Өзін-өзі бағалау  

 

          Шығармашылық тапсырма. Оқушылар алдын-ала берілген тақырыптар бойынша ізденіп, жинаған мәліметтерін тақтада қорғайды.

Рольдік ойын

  1. Геолог – «Күнделікті өмірде кең қолданылатын құймалар, олардың құрамы»
  2. Географтар – «Еліміздегі металл және құймалардың өндірістік  орындары»
  3. Физиктер – «Құймалардың металдардан физикалалық қасиеттеріне байланысты артықшылықтары»
  4. Тарихшылар – «Құйма туралы тарих сыр шертеді»
  5. Журналист - «Теміртау - Елбасына берік тұғыр болған мекен»
  6. Металлургтар – «Теміртау және қара металлургия металлургия» 

«Бас бармақ» әдісі арқылы мамандар бір-бірін бағалайды.

Мұғалімнің бағалауы.Мадақтау.

Осы әдістің көмегімен мұғалім оқушылардың жаңа материалды игеру деңгейін тексереді.

Мұғалімнің бағалауы.

-Сабақта белсенділік танытып тапсырмаларды түгел орындаған оқушылар – өте жақсы!

-орташа деңгейде орындаған оқушылар – жақсы

- біраз қателіктер жіберген оқушылар – орташа

 -селқостық танытқан сабақта белсенділігі төмен болған оқушылар болса – нашар деп бағаланады.

 

Слайд 5,6

 

 

 

 

 

Слайд 7

Слайд 8

Веер көрінісінде бүктелген А4 қағаздар

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Металл кесінділері.

Венн диаграммасы сызылған қағаздар,

Слайд 10

 

 

 

 

 

 

Слайд 11

Сабақтың соңы

3 мин

  1. Рефлексия: «Бес саусақ» әдісі
  2.  

 

  1. Үй тапсырмасы: 23§ жаңа тақырыпты қайталау, конспект жазу, Шығармашылық жұмыс - «Құйма өндіретін өндірістік орындарының қоршаған ортаға әсері».

Кері байланыс парағы

Дифференциалды оқыту – Көбірек қолдау көрсету үшін не істейсіз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндеттер қоюды жоспарлайсыз?

Бағалау – оқушылардың берілген материалды меңгеру деңгейін қалай тексересіз?

Денсаулықты сақтау және қауіпсіздік ережелері

Мақтау, марапаттау арқылы оқушылардың талпынысын арттыру, Венн диаграммасы, құйманы анықтау арқылы оқушылардың құйма туралы алған білімдерін анықтауға болады

Өткен материалды қайталанған кезде (мұғалімнің бағалауы).

Жаңа тақырыпты пысықтау үшін тапсырмалар орындаған кезде (топтардың бірін бірі бағалауы).

Венн диаграммасын орындаған кезде, құйманы ақтаған кезде (өзін-өзі бағалау)

Мамандықтар тақырып қорғаған кезде (өзара бірін-бірі бағалау

Жаңа тақырыпты бекіткен кезде (мұғалімнің бағалауы)

Сабақ барысында қауіпсіздік ережелерін сақтау.

Партада дұрыс отыруына назар аудару.

Рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары шындыққа негізделген болды ма? Оқушылар бүгін нені үйренді? Сыныпта қандай атмосфера болды? Мен жүргізген дифференциация іске асты ма? Мен уақытқа сәйкес жұмыс істедім бе? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды және неліктен?

Бұл бөлімді рефлексия үшін пайдаланыңыз (сабақ туралы ой қозғау).

Сол бұрышта тұрған Сіздің сабағыңыз туралы сұрақтарға жауап беріңіз.

 

Жалпы бағалау

Сабақтың қандай екі аспектісі жақсы өтті (сабақ беру әрі оқу туралы ойланыңыз)?

1:

2:

 

Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алатын еді (сабақ беру әрі оқу туралы ойланыңыз)?

1:

2:

 

Мен сабақ кезінде келесі сабаққа дайындалуға көмектесетіндей сынып немесе белгілі бір оқушылар туралы не білдім?

1:

2:

               

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

     

 

 

Просмотров: 741


Добавить комментарий



Включить данные в подпись

Текст