"Ақмола облысы  білім басқармасының Ерейментау ауданы бойынша білім бөлімі Өлеңті ауылының жалпы орта білім беретін мектебі" коммуналдық мемлекеттік мекемесі 
Коммунальное государственное учреждение «Общеобразовательная школа села  Уленты отдела  образования по Ерейментаускому району управления образования Акмолинской области»  

СоцСети

   

Ұйымдар тізімі

Галерея

Смотреть все>>>

Ашық сабақ математика пәні

21.01.2020

                                            Тексерді:____________ Сабырова Г.К   Алиманов А.Ж 

        Математика пәнінен қысқа мерзімді сабақ жоспары

Күні: 15.11.2019 ж

Сынып: 4 «А»

Мектеп: Өлеңті орта мектебі

Мұғалімі: Алданыш Айнагуль

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Бөліндінің мәнінде нөлдер болатындай көптаңбалы санды екі таңбалы санға жазбаша бөлу

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

4.1.2.13**бөлінді мәнінде нөлдер болатын жағдайда көптаңбалы санды екі таңбалы / үш таңбалы санға бөлу алгоритмін және кері амал алгоритмін қолдану

Сабақтың мақсаттары

Көбейтіндіге бөлу тәсілдерін меңгерту, екі таңбалы санға көбейту мен бөлу. Нөлмен аяқталған сандарға бөлуді үйрету.

Жетістік критерийлері

 Барлық оқушылар:

-көптаңбалы сандарды екі таңбалы сандарға бөлудегі алгоритмді түсінеді және қолдана алады.

Оқушылардың көпшілігі:

-жазбаша түрде нөлдер болатын жағдайда көптаңбалы сандарды екі таңбалы сандарға бөлу алгоритмін шығара алады.

Кейбір оқушылар:

-нөлмен аяқталатын көптаңбалы санды  жазбаша көбейту мен бөлудің алгоритмін құрастыра алады.

Тілдік  мақсаттар

Оқушылар: -бөліндінің мәнінде нөлдер болатын жағдайда көптаңбалы санды екі таңбалы санға бөлуді ескере отырып, кері амалдар қолданып, көбейту арқылы тексереді.

Пəндік лексика жəне терминология:

Көбейту мен бөлу амалдарының компоненттерінің атауы, алгоритм, тексеру тәсілі.

Диалогке/ жазуға қажетті пайдалы  фразалар топтамасы.

Талқылау:

Бөліндідегі сандардың санын  қалай анықтауға болады?

Бөліндідегі сандардың санын білу несімен ыңғайлы?

Жазу: жазбаша түрде көбейту және бөлу.

Құндылықтарды дарыту

Оқушыларды бір-біріне деген құрмет көрсетуіне тәрбиелеу.

Пәнаралық байланыс

Физика,дүниетану пәндері

Алдыңғы білім

Жазбаша түрде көбейту және бөлу алгоритмі.

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы

Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру

5 минут

Ұйымдастыру кезеңі.

Амандасу. Психологиялық ахуал туғызу.

Бүгінгі күн терезеден

Бізге күліп тұр қарап.

Сондай жақсы көңіл күймен

Басталады бұл сабақ.

Топқа бөліну:

1) Бірліктер класы

2) Жүздіктер класы

3) Мыңдар класы

4)  Миллиондар класы

Үй тапсырмасын тексеру: 38 бетте №11 есеп шығару. Дәптерді жинап алу

Серпілген сауал  әдісі арқылы сұрақтар қою

Сұрақтарға жауап алу.

-Нөлмен аяқталатын сандарды қалай көбейтеміз?

(оларды нөлге көңіл аудармай көбейтеміз.Алынған көбейтіндінің мәнінде екі көбейткіште қанша нөл болса, сонша нөлдерді тіркеп жазамыз.)

2.Көптаңбалы сандар қалай оқылады? (соңынан бастап үш – үштен топтап, кластарға бөлеміз. Екінші кластың атауын қосып оқимыз)

3. Миллионға дейінгі сандарды неше класқа бөлеміз? (2)

атаулары? ( мыңдар класы, бірліктер класы)

әр класта неше разряд бар? ( 3 )

 

Шаттық шеңбері

 

 

 

 

Топқа бөлу, сандар бойынша

 

 

 

 

 

 

Бетке сұрақ дайындау.

Сабақтың ортасы

8 минут

 

3 минут

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

5 минут

Өткен тақырыпты меңгере отырып жаңа тақырыптқа қадам басу үшін Оқушылар екі таңбалы санға бөлу алгоритмін пайдалана отырып, есептеуді түсіндіреді.

(Ұ)Топтық жұмыс

Әрі қарай оқушылар 3-тапсырмадағы мысалдардың орындалу және тексеру тәсілін түсіндіре отырып есептеп топтар өзара бағалайды,есепті топта нақты шығарады .

9 684 : 12 = 807

4 784 : 23 = 208

94 770 : 45 = 2 106

95 883 : 31 = 3 093

 

 

Дескриптор:

-жазбаша түрде нөлдер болатын жағдайда көптаңбалы сандарды екі таңбалы сандарға бөлу алгоритмін шығара алады.

-көптаңбалы санды  нөлмен аяқталатын екі таңбалы санға  бөлуге берілген тапсырманы орындай алады.

Жұптық жұмыс

№4 тапсырма. Өздері білетін екі таңбалы санға бөлу алгоритмін қолдана отырып, оқушылар мәнінде нөлдер болатын жағдайда екі таңбалы санға бөлу алгоритмін дауыстап айта отырып, тексеру жүргізеді.

5-тапсырманы жұп болып орындау үшін ұсынады.

 

45 150 : 14 = 3 225

921 570 : 51 = 18 070

175 440 : 43 = 4 080

98

 750 : 50 = 19 735

740 160 : 36 = 20 560

888 860 : 98 = 9 070

813 400 : 28 = 29 050

526 350 : 30 = 17 545

Дәптерде орындалатын өзіндік жұмыс

Оқушылар тапсырманы орындамай тұрып, бағалау критерийін құрастырады:

  • Бөліндінің мәнінде нөлдер болатын жағдайда екі таңбалы сандарға бөлуді біледі;   
  • Есептеу кезінде осы алгоритмдерді қолдана алады.

Мен:   Бөліндінің мәнінде нөлдер болатын көптаңбалы сандарды екі таңбалы санға бөлу алгоритмін қолдана аламын;

-Тексере аламын.

Критерий бойынша өзін-өзі бағалау.

Шешу алгоритмін құрастыр.

 

оқулықпен жұмыс

 

 

 

Сергіту сәті

1 минут

Композитор Шәмші Қалдаяқов әні «Менің Қазақстаным»      

 

Сергіту сәті

Аяқталуы

10 мину

Өткен материалмен жұмыс.

№ 7 тапсырма. өрнектердің мәнін тап

Үй тапсырмасына беріліп отырған

№11 тапсырма жаңа сабақты бекітуге арналған.

73 980 : 36 = 2 055

68 880 : 21 = 3 280

107 940 : 35 = 3 084

195 760 : 80 = 2 447

908 820 : 18 = 50 490

247 230 : 41 = 6 030

Оқулық, дәптерлер.

Сабақтың соңы

2 минут

 

Рефлексия

Берілген стикерлер арқылы сабақты бағалау жетістік баспалдағы арқылы

 

Стикерлер арқылы

       

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Просмотров: 1087


Добавить комментарий



Включить данные в подпись

Текст