"Ақмола облысы  білім басқармасының Ерейментау ауданы бойынша білім бөлімі Өлеңті ауылының жалпы орта білім беретін мектебі" коммуналдық мемлекеттік мекемесі 
Коммунальное государственное учреждение «Общеобразовательная школа села  Уленты отдела  образования по Ерейментаускому району управления образования Акмолинской области»  

СоцСети

   

Ұйымдар тізімі

Галерея

Смотреть все>>>

Экстремизм және терроризмнің ұлттық қауіпсіздікке тигізетін салдары. Экстремизм түрлері.

Тақырыбы: Экстремизм және терроризмнің ұлттық қауіпсіздікке тигізетін салдары. Экстремизм түрлері.
Мамандығы: АӘТД пәні мұғалімі
Біліктілігі: педагог - модератор
Пәні : АӘТД

АӘТД пәні мұғалімі: Нұрбек Ә.Н.

 

Бөлім: 1-бөлім

Қазақстан Респуликасының Қарулы Күштері-мемлекеттің әскери қауіпсіздігінің кепілі

Педагогтің аты:

Нұрбек Ә.Н.

Күні:

 09.10.2025

Сынып:10

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Экстремизм және терроризмнің ұлттық қауіпсіздікке тигізетін салдары. Экстремизм түрлері.

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

10. 1. 4. Экстремизм түрлері: саяси, діни, экономикалық және экологиялық. Экстремизм, терроризм, олардың өзіндік сипаттары мен қазіргі әлемдегі террорлық қауіп-қатерлердің ұлғаю себептері туралы түсіндіру.

Сабақтың мақсаты

Экстремизм, терроризм, олардың өзіндік сипаттары мен қазіргі әлемдегі террорлық қауіп-қатерлердің ұлғаю себептері туралы түсіндіру.

Сабақтың барысы

Сабақ кезеңі/Уақыты

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Ұйымдастыру кезеңі

Қызығушылықты ояту.

7 мин.

Оқушылармен сәлемдесу, түгендеу. Взвод командирі оқушыларды сапқа тұрғызады, оқытушыға рапорт береді, амандасу, түгендеу, оқушылардың сырт көрінісін тексеру.                   Өтілген тапсырманы сұрау.                                            ---  Қазақстан Республикасының мемлекеттік нышандары қандай?

  • ҚР ҚК-нің әскери нышандары туралы айт. Олар неге арналған?
  • Әскери бөлімнің Жауынгерлік туы дегеніміз не? Әскери ұжым үшін оның маңызы қандай? Ол туралы түсінігіңді айтып бер.

    -        ҚР ҚК туларының түстерін суреттей отырып айтып бер.

  Взвод командирі оқушыларды сапқа тұрғызады, оқытушыға рапорт береді.

     Оқушылардың сабаққа қатысу белсенділігіне қарай қалыптастырушы бағалау жүйесі бойынша бағаланады.

 АӘжТД

оқулық

 

Жаңа сабақ кезеңі   33мин.

 

Түсінік беру (видео көрсету) 10 мин

(Жеке жұмыс)

Экстремизм деген не?

Терроризм деген не?

 

 

  • Экстремизмнің қанша түрлері бар?
  • Түрлері мен салдары

            10 мин
 (жұптық жұмыс)

 

         Латын тілінен аударғанда "шеткі", "аса қауіпті" деген мағына береді

  • Қоғамда орныққан нормаларға қарсы шығу, күш қолдануға итермелеу
  • Күш көрсету, қорқыту арқылы өз мүддесін іске асыру
  • Террористік актілер, жарылыстар, адам өміріне қауіп төндіру
  • Саяси , экономикалық,Экологиялық
  • Діни экстремизм
  • Ұлтараздық араздықты қоздыру
  • Жасөспірімдер арасындағы радикализм

 

 

 Оқушылардың сабаққа қатысу белсенділігіне қарай қалыптастырушы бағалау жүйесі бойынша бағаланады.

 https://yandex.kz/video/preview/10105273680704242847

 

 

 

 видео көрсету 8 мин

Терроризмнің салдары, зардап шеккен елдер мысалында (2001 ж. АҚШ, )

Келесі қадамда терроризмге анықтама беру ұсынылады

 

 

 

.

Терроризм - қорқыту үшін зорлық-зомбылық жасау.

Оның мақсаты - өзі ниеттенген оқиғаның шегіне: қазіргі билік құрылысы мен құрамының өзгеруі, әлдебір аумақтың тәуелсіздікке және т. б. қол жеткізуі. 

С

http://shedevrs.ru/materiali/257-dpi.html

 Қорытынды кезең

Ой толғаныс.

Рефлексия

5 мин.

Оқушылар бір ауыз сөзбен сабақ туралы өз ойларын түсіндіріп береді. Бір ауыз сөздеріне  сабақты бағалайтын келесі сөздерді айтуға болады ұнады, пайдалы, қажет, білдім, үйрендім, қызықтым, ұмтылдым, есте сақтадым, жасай аламын. т.б.

 

  - бүгінгі сабақта мен....түсіндім, ...білдім, ....көзімді жеткіздім.

- бүгін сабақта қуантқаны.....

- мен өзімді.....үшін мақтар едім.

- маған ерекше ұнағаны.....

- сабақтан соң маған........келді  

 

Оқушылардың сабаққа қатысу белсенділігіне қарай қалыптастырушы бағалау жүйесі бойынша бағаланады.

 

 

 

             

 

 


Текст