"Ақмола облысы  білім басқармасының Ерейментау ауданы бойынша білім бөлімі Өлеңті ауылының жалпы орта білім беретін мектебі" коммуналдық мемлекеттік мекемесі 
Коммунальное государственное учреждение «Общеобразовательная школа села  Уленты отдела  образования по Ерейментаускому району управления образования Акмолинской области»  

СоцСети

   

Ұйымдар тізімі

Галерея

Смотреть все>>>

"Конус және оның элементтері. Конустың жазбасы, бүйір және толық бетінің аудандары" атты ашық сабақ 11 сынып

Ұзақ мерзімді жоспар  бөлімі:

Айналу денелері және олардың элементтері

Мектеп: «Өлеңті ауылының жалпы орта білім беретін мектебі» КММ

Педагогтің аты-жөні:

Охан М.

Күні:

23.01.2026

Сыныбы: 11A

Қатысушылар саны:                   Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Конус және оның элементтері. Конустың жазбасы, бүйір және толық бетінің аудандары

 

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты

11.1.8 - конустың анықтамасын, оның элементтерін білу; конусты жазықтықта кескіндей алу;

11.3.6 -  конустың бүйір және толық беті аудандары формулаларын қорытып шығару және оларды есептер шығаруда қолдану;

Сабақтың мақсаты:

 - конустың анықтамасын, оның элементтерін біледі; конусты жазықтықта кескіндей алады;

 

-  конустың бүйір және толық беті аудандары формулаларын қорытып шығару және оларды есептер шығаруда қолданады;

 

Құндылыққа баулу

Құндылық: Заң және Тәртіп

Заң: оқушылар мектеп ережелерін, сабақ мақсаттары мен талаптарын орындай отырып, әділдікке, жауапкершілікке және өз әрекеттерінің салдарын түсінуге ұмтылады.

Тәртіп: оқу барысында өзін-өзі бақылап, тәртіп сақтайды, өзгелердің құқығын құрметтейді, сыныпта қауіпсіз және мәдени орта қалыптастыруға үлес қосады.

Апта дәйексөзі

Әділ заң-  аспан тірегі

 

"Адамның өз ұжданы алдында адал, шыншыл болу –өзіне-өзі қасиетті болуынан, жүріс-тұрысы ізгі болуынан ғана туады" Әл-Фараби

 

 

 

Сабақтың барысы:

Сабақ кезеңі/Уақыты

Мұғалімнің  іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

 

. I   Ұйымдастыру кезеңі

  • оқушылардың зейінін шоғырландыру
  • психологиялық ахуал орнату
  • оқушы күнделігін тарату

 

. Үй тапсырмасын тексеру.

Оқушылар жұппен өзара үй тапсырмаларын тексереді. Қиындық туғызған жағдайда топта талдайды.

Мұғалім ұйымдастыру кезеңінде  белсенділік танытқан оқушыларды «Мадақтау сөз» әдісіарқылы бағалайды: «Жарайсың! Жақсы! Өте жақсы! Талпын!»

 

 

 

Сұрақтар топтамасы.

 

Оқулық 11

 

II  Үй тапсырмасын тексеру .№12.27

Үй жұмысын тексеріп, күнделікке ұпайларын қояды.

Дескриптор:

  • Тапсырманы толық дұрыс орындайды -1 ұпай

 

Жалпы ұпай саны -1

 

Өткен сабақты қайталау

Оқушылар тапсырманы жұппен орындайды.

Дескриптор:

  • 0-3 дұрыс жауап  -0  ұпай
  • 4-6  дұрыс жауап  -1 ұпай

Жалпы ұпай саны -1

 

Гексагон

Сабақтың ортасы

 

 

 

ІІІ.  Жаңа тақырып 

 Конус деп тікбұрышты үшбұрышты оның бір катеті жатқан түзуден айналдыру арқылы алынған фигураны айтады.

 

 

 

Конустың элементтерін атауды дқушыларға қалдырамын.

 

 

 

Конус жазбасын қарастырмас бұрын оқушыларға проблемалық жағдай ұсынылады.

 

 

 

 

 

 

 

 

Суретте  радиусы ге, ал жасаушысы - ге тең конустық беттің толық жазбасы бейнеленген.  Оның бүйір бетінің жазбасы радиусы  - ге тең  және ұзындығы - ге тең доғаға керілген шеңбер секторы болады.

  Енді конустың бүйір бетінің ауданын анықтайық. Суреттен конустың бүйір бетінің ауданы радиусы  - ге, ал центрлік бұрышы - ға тең  секторының ауданына тең екенін көреміз. .  доғасының ұзындығы  ге тең екенін, ал екінші жағынан бұл доға ұзындығы конус табанындағы шеңбер ұзындығына, яғни - ге тең.  Сонда  екені шығады.

 

Осыдан

 

Яғни

 

 Ал конустың толық бетінің ауданы

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Суреттегі конустың элементтерін оқушылар өздері сәйкестендіреді.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Оқулық 11-сынып.

 

Конустың суреттері

 

 

 

 

 

 

 

 

Оқулықпен жұмыс

13.1 Торкөз қағазға 13.5 - суреттегіге ұқсас конусты салыңдар. Конустың осьтік қимасын кескіндеңдер.

Дескриптор

-конусты салады, осьтік қиманы кескіндейді -  1 ұпай

 

Жалпы ұпай саны -1

 

Оқулық

 

№13.2    Конустың қанша жасаушысы бар?  (шексіз көп)

№13.3  Конустың табанына параллель жазықтықпен қимасы қандай фигура болады?  (дөңгелек)

№13.4  Тең бүйірлі үшбұрышты оның табанына түсірілген биіктігі жататын түзуден айналдырғанда қандай фигура пайда болады?  (конус)

(ауызша орындайды)

Дескриптор

-ауызша жауап береді -  1 ұпай

 

 

 

 

 

Жалпы ұпай саны -1

 

13.6-13.8

 

Есептерді тақтаға, дәптерге шығарады.

Дескриптор

  • -радиусын табады -1 ұпай

 

 

  • Радиусын табады—1 ұпай
  • Биіктігін табады -1 ұпай

 

  • Биіктігін табады -1 ұпай

 

 

Жалпы ұпай саны -4

 

 

 

IV Бекіту тапсырмасы

 Интерактивті тапсырма

 

Бір дұрыс жауабы бар сегіз сұрақ берілген.

Ұялы телефонның көмегімен qr код арқылы интерактивті тапсырманы орындайды.

 

Дескриптор

 

  • 0-2 дұрыс жауап болса  0 ұпай
  • 3 -5 дұрыс жауап болса 1 ұпай,
  • 6-8  дұрыс жауап болса  2 ұпай

 

Оқушы күнделігі

 

 

 

Сабақтың соңы

Сабақты қорытындылау.

 

Кері байланыс береді.

 

Оқушы күнделігі

 

V  Үй жұмысы

Үй жұмысы №13.13      87-бет

Үй жұмысын жазып алады.

 

Оқулық

VI  Бағалау

 

Сабақтың әр кезеңдеріде оқушы күнделігіндегі бағалау парағын толтырып отырады.

 

Оқушы күнделігі

 

 

 

 

 

 


Текст