|
Білім беру ұйымының атауы |
«Өлеңті ауылының ЖОББМ» КММ |
|||||
|
Пәні: |
Математика |
|||||
|
Бөлім: |
5.3 В Ондық бөлшектер және оларға амалдар қолдану |
|||||
|
Педагогтің тегі, аты, әкесінің аты |
Секен Алдияр Бауржанұлы |
|||||
|
Күні: |
20.01.2026 |
|||||
|
Сынып: 5 «А» |
Қатысушылар саны: 9 |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Ондық бөлшек. Ондық бөлшектерді оқу және жазу |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
5.1.1.13 ондық бөлшек ұғымын меңгеру; 5.5.2.5 ондық бөлшектерді оқу және жазу; |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
ондық бөлшек не екенің түсінеді; - ондық бөлшектерді дұрыс оқып, жаза алады; - сандарды ондық бөлшек түрінде жаза алады; |
|||||
|
Құндылық |
Заң және тәртіп |
|||||
|
Дәйексөз |
«Әділдік жолы - адал жол» |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақтың басы 3 мин
2мин
6 мин |
(Ұ) Ұйымдастыру кезеңі Оқушылармен амандасып, оқушылардың көңілін сабаққа аудару. Сыныпты түгелдеу, сыныптағы оқушылардың зейінін сабаққа аудару. Жағымды психологиялық ахуал тудыру
«Адал азамат» бағдарламасы аясында жас ұрпақтың бойында ұлттық құндылықтарды қалыптастыруға бағытталған нақты мысал келтіріледі. «Әділдік жолы-адал жол» Дәйексөзіне мысалдар келтіреледі
Ұлы Абай «Адал еңбекпен мал іздемек – арлы адамның ісі» деген. Ал арлы адам әділетсіздік жасамайды. Әр салада адалдық басты орында тұрса, әділ қоғам орнайды. Жемқорлыққа жол берілмейді, ел мүддесіне сай шешім қабылданады. Бір сөзбен айтсақ, қоғамдағы ізгіліктің бәрі адалдықтан бастау алады
Үй жұмысын тексеру «Секіргіш бақа» әдісі 1. Санның бөлігі қалай табылады ? 2. Бөлігі бойынша сан қалай табылады ? 3. Жай бөлшек дегеніміз не ? 4. Бөлшектің алымы, бөлімі қайда орналасқан ? 5. Дұрыс бөлшек қандай ? 6. Бұрыс бөлшек қандай ? 7. Аралас сандардың қосындысының шығару реті ? 8. Жай бөлшектердің қосындысының шығару жолы ? 9. Мәтінді есептерде нені ескеру керек ? |
Мұғаліммен амандасып, кезекші оқушы сыныптағы оқушылардың санын баяндайды Апта дәйексөзі және құндылыққа байланысты нақты мысалдар келтіреді
Оқушылар 1 сұрақтан «Educaplay» платформасында сұраққа, жауап береді
|
(ҚБ) мұғалім 1-10 балл аралығында бағалайды
Дескриптор. Жалпы:1 балл Әр сұраққа толық , дұрыс жауап 1б
|
«Дартс бағалау»
|
||
|
Сабақтың ортасы 10 мин
15 минут
5 мин
|
Жаңа сабақ І. Ондық бөлшектер
ІІ. Ондық бөлшектердің оқылуы Ондық бөлшектерді оқу кезінде, бүтін бөлікті және бөлшек бөлікті ажырату керек. Мысалы:
Оқушылардың алған білім тексеру, ондық бөлшектердің оқылуы.
Оқулықпен жұмыс: 19 – 20 бет 716 – 718 тапсырма
Сабақты бекіту «Сәйкестендіру» әдісі бойынша «Wordwall» платформасы
|
Есептер орындалады, оқушылардың белсенділігі тақырыпты қалай ұққандары ескеріледі.Мысалдар арқылы бүгінгі тақырыпты түсінеді.
Оқулықтағы тапсырмаларды орындайды, жаңа тақырып бойынша есеп шығарады
«Worldwall» платформасында сұраққа, жауап береді
Оқулықтағы тапсырмаларды орындайды, жаңа тақырып бойынша есептерді тақтада, орындарында шығарады
Интерактивті тапсырма
Тақырыпты бекітуге арналған тапсырма |
Дескриптор: Оқушылардың жаңа тақырыптың меңгеруіне есептер шығару 2 балл
Балалар әр есепті шығару арқылы ұпай жинайды.
Ондық бөлшектердің дұрыс оқылуы 1 балл
«Жарайсың» деген мадақтау сөзімен ынталандыру Дескриптор. Жалпы:1 балл Әр сұраққа толық , дұрыс жауап 1 балл
Әр орындалған есеп үшін 1 балл
Әр есептің дұрыс жауабы үшін 1 балл
Есептің мазмұның, шығару жолын түсіндіре алады 2 балл
Дескриптор: Дұрыс жауап - 1 балл |
Кітап
Дәптер
Тақта
Интерактивті тақта
Кітап
Дәптер
Тақта
|
||
|
Сабақтың соңы 4 мин |
Рефлексия
Бағалау . Үйге тапсырма 20 бет 720 тапсырма
|
Оқушы жаңа тақырыпты қорытындылап бүгінгі сабаққа кері байланыс орнатады |
Мұғалім оқушылардың тапсырмаларды орындауына байланысты 1 – 10 балл аралығында бағалайды |
|||