"Ақмола облысы  білім басқармасының Ерейментау ауданы бойынша білім бөлімі Өлеңті ауылының жалпы орта білім беретін мектебі" коммуналдық мемлекеттік мекемесі 
Коммунальное государственное учреждение «Общеобразовательная школа села  Уленты отдела  образования по Ерейментаускому району управления образования Акмолинской области»  

СоцСети

   

Ұйымдар тізімі

Галерея

Смотреть все>>>

физика пәнінен "Тiзбектің бөлiгi үшiн Ом заңы. Резисторлар. Реостаттар" атты ашық сабақ 8 "А" сынып мұғалім Жаниева Г.Т.

02.02.2022

Білім беру ұйымының атауы

 «Ақмола облысы білім басқармасының Ерейментау ауданы бойынша білім бөлімі Өлеңті ауылының ЖОББМ» КММ-і

Пәні:

физика

Бөлімі:

8.3 А Тұрақты электр тогы

Педагогтің аты-жөні:

Жаниева Г.Т.

Күні:

27.01.2022 ж.

Сыныбы:

8 «А»

Сабақтың тақырыбы:

Тiзбектің  бөлiгi үшiн Ом заңы. Резисторлар. Реостаттар.

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты

 8.4.2.6 – тізбек бөлігі үшін Ом заңын есептер шығаруда қолдану

Сабақтың мақсаты:

Тізбек бөлігі үшін Ом заңын есептер шығаруда қолданады;

Формулаларды түрлендіріп, есептер шығаруда дұрыс қолдану;

Ом заңының өмірде қолданылуына мысалдар келтіреді;

Резистор мен реостаттың қолданылуы

 

Сабақтың барысы:

Сабақ кезеңі/

уақыты

Педагогтің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

5 мин

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

4 мин

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3 мин

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Сабақтың ортасы

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2 мин

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2 мин

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2 мин

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1 мин

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 мин

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

4 мин

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

7  мин

Ұйымдастыру кезеңі.

Оқушылармен сәлемдесу.

Оқушыларды топқа  бөлу.

1-топ «Ампер» тобы – Ампер портреті

2-топ «Вольт» тобы – Вольта портреті

3-топ «Ом» тобы – Ом портреті

Психологиялық ахуал туғызу 

 

Сымдарды бір-біріне тақатып оқушыларға тілек айту:

«Сендердің , баршамыздың болашағымыз осы шамдардай  жарқырап тұрсын»

Оқушылар,бүгінгі сабағымыздың сәтті өтуі, нені және қалай меңгеретіндерің  өздеріңе байланысты болады.

Үй тапсырмасын тексеру кезеңі

1.«Kahoot» бағдарламасын пайдаланып оқушыларға өткен тақырыптарға  байланысты   сұрақтар бір неше жауаптарымен тақтаға шағарылады .

Бұл топтық жұмыс. Тапсырманы орындау арқылы оқушылардың өткен тақырып бойынша білім деңгейін анықтаймын.

           

2 тапсырма: кесте толтыру

 

шама

белгіленуі

формула

Өлшем бірлігі

ток күші

 

 

 

кернеу

 

 

 

кедергі

 

 

 

Оқушылардың жауаптарына мұғалім кері байланыс жасайды.

 

 

 

3. Ой қозғау. Біз өткен сабақтарымызда ток күші , кернеу және кедергіні жеке - жеке қарастырдық. Енді бүгінгі сабағымыздың мақсаты ток күші мен кернеу және кедергінің арасындағы өзара байланысты анықтап, Ом заңымен танысу.

Ток күші кернеуден қалай тәуелді? Ток күші басқа қандай шамаға тәуелді болады?

1)BilimLand платформасын ашу- физика пәні – электродинамика – тұрақты ток – Ом заңы -видео

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2)Ом ғалымы туралы мәлімет

3)Виртуалды лабораториядан «Ом заңы» жұмысты  пайдаланып, оқушылар білімін пысықтайды.  

 

 

4)ЛАЙФХАК – сиқырлы,ғажайып үшбұрыш

http://festival.1september.ru/2004_2005/articles/211819/img5.gif

 

5)Оқулықпен жұмыс – 5.2 жаттығу (1,2 есептер) - қолдану дағдысын дамыту үшін, оқушылар Ом заңын қолданып  жаттығудан есептер шығарады

 

 

 

6)екі оқушының резистор және реостаттар туралы мәлімет

7) Жеке жұмыс -  BilimLand платформасынан жаттығу орындау – 3бет 1,2 жаттығулар орындау

 

 

 

Ғалымдардың портреттері арқылы топқа бөлінеді

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

оқушылар топпен өткен тақырып сұрақтарына дұрыс жауабын таңдау арқылы  естеріне түсіреді

 

 

 

 

 

 

 

3 оқушы кезекпен комментарий-мен кестені толтырады

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Оқушылар  BilimLand платформасынан видеоны көреді,

Дәптермен жұмыс жасайды –дәптерге сабақтың тақырыбын,

Ом заңының формуласын және сөздік тұжырымдамасын жазады.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Бір оқушы Ом туралы алдын-ала дайындап мәліметтейді

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

дәптерге ұшбұрышты сызып алады

 

 

 

 

 

 

 

 

 

оқушылар тақтаға және дәптерге есептер шығарады

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

әр оқушы өзіндік орындайды және тексереді,

орындау барысында белгілі болады дұрыс немесе қате орындағаны

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Бағалау критерийлері

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

әр сұраққа жауап бергеннен кейін әр топтың нәтижесі көрсетіліп тұрады;

соңында топтардын 1,2,3 орындары анықталады

 

 

 

 

 

 

 

Дескриптор:

Физикалық шамаларды  дұрыс ажыратады; кестені дұрыс толтырады; ток күшінің параметрлерін жазады;

кернеудің параметрлерін жазады;

кедергінің параметрлерін жазады;

 

 

 

 

 

Дескриптор:

Ом заңын біледі;

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Дескриптор:

-Ом  заңын біледі және есеп шығару барысында қолданады

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ампер, Вольт, Ом -  ғалымдардың  суреттері

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Екі электр шамы бар электр тізбегі

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

интерак-

тивті тақта,

Kahoot» бағдарламасы

https://create.kahoot.it/details/723fda17-3675-42f8-8291-5dfa5c6cc27d

(бұл тапсырманы Kahoot бағдарламасында өзім құрастырдым)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

тақтада бормен сызылған кесте

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Интерак-

тивті тақта, оқушылар-

дың смартфон-

дары

BilimLand платформасы

https://bilimland.kz/kk/courses/physics-kk/ehlektrodinamika/turaqty-ehlektr-togy/lesson/otkizgish-kedergisi-tizbek-boligine-arnalhan-om-zangy

 

интерактивті тақта слайдта Ом портреті

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Phet cайты

https://bilimland.kz/ru/courses/simulyaczii/fizika/lesson/zakon-oma.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

слайд

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

оқулық, жұмыс

дәптері

 

 

 

 

слайд –резистордың суреті және шартты белгілері;

реостаттың суреті және шартты белгісі

 

 

 

 

https://bilimland.kz/kk/courses/physics-kk/ehlektrodinamika/turaqty-ehlektr-togy/lesson/otkizgish-kedergisi-tizbek-boligine-arnalhan-om-zangy

ноутбуктар

Сабақтың соңы

 

5 мин

 

 

 

 

 

 

 

 

Бағалау

 

 

 

үй тапсырмасы

Мұғалім тапсырмалардың  орындалу деңгейін талқылай отырып, сабақ мақсатына оралады және  келесі сабақты жоспарлау үшін оқушыларға кері байланыс ұйымдастырады

Рефлексия: Бүгін сабақта мен үшін қиын болғаны...

 

 

Әр тапсырманың бағалау критерийлері бойынша жалпы баллдық жүйемен бағалау

 

 

§24; 5.2 жат.(4,5есептер)

 

 

 

 

 

 

әр оқушы өз пікірің жазады, WhatsApp-пен жібереді

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

жалпы бағалау критерийлер бойынша  10 балл

 

 

 

 

 

 

оқушылардың смартфондары, WhatsApp желісі

 

 

 

 

Саралау. Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз қабілетті оқушылардың алдына қандай тапсырмалар қоясыз?



 

Бағалау.  Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?

 

Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау

Барлық оқушылар үйренуі тиіс:

Кедергі, кернеу және ток күшінің байланысын біледі.

Оқушылардың көбісі үйренуі тиіс:

тізбектің бөлігі үшін Ом заңын графиктік және сандық есептерде қолданады.

 

Өзін -өзі бағалау, өзара бағалау арқылы

Физика кабинетіндегі қауіпсіздік ережесі еске салынады.

Жалпы бағалау

Сабақтың қандай екі аспектісі жақсы өтті? Оқыту туралы да, сабақ беру туралы да ойланыңыз.

1:

2:

Сабақты жақсартуға не жәрдемдесер еді? Оқыту туралы да, сабақ беру туралы да ойланыңыз.

1:

2:

Сабақ кезінде, сынып немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/қиыншылықтары туралы мен нені  анықтадым? Келесі сабақтарда неге назар аудару керек?

1:

2:

             

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Просмотров: 608


Добавить комментарий



Включить данные в подпись

Текст