"Ақмола облысы  білім басқармасының Ерейментау ауданы бойынша білім бөлімі Өлеңті ауылының жалпы орта білім беретін мектебі" коммуналдық мемлекеттік мекемесі 
Коммунальное государственное учреждение «Общеобразовательная школа села  Уленты отдела  образования по Ерейментаускому району управления образования Акмолинской области»  

СоцСети

   

Ұйымдар тізімі

Галерея

Смотреть все>>>

Ондық бөлшектер және оларға амалдар қолдану атты ашық сабақ

17.02.2020

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 5.3В Ондық бөлшектер және оларға амалдар қолдану

Мектеп: Өлеңті ОМ

Сабақ: 14.02.20

Мұғалімнің аты-жөні: Рахимова Н.М.

Сынып: 5

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың  тақырыбы

Ондық  бөлшектерді  көбейту

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

5.1.2.28 ондық бөлшекті ондық бөлшекке көбейтуді орындау;

Сабақ мақсаттары

Оқушылар:   -қолданбалы есептер шығарғанда ондық бөлшектерді көбейтуді пайдалана алу.

Бағалау критерийлері

  • Ондық бөлшектерді көбейте алады;
  •  Ондық бөлшекті ондық бөлшекке көбейткенде ондық таңбаларын үтірмен жылжыта алады;

Тілдік мақсаттар

Ондық бөлшекке қолданылатын амалдардың алгоритмін түсіндіреді

Лексика және терминология:

  • үтірмен ажыратылған цифрлар саны;
  • ондық бөлшек;
  • үтірден кейінгі цифрлар саны;
  • ондық, жүздік, мыңдық т.с.с. бөліктер;

 

Құндылықтарға баулу

Оқушылар ынтымақтастық ортада жұмыс жасайды. Бір бірімен қатынасқа түсе отырып, басқалардың  пікірлерін тыңдауға, өз пікірін ашық айтуға дағдыланады.

Пәнаралық байланыстар

Қазақ әдебиеті

АКТ қолдану дағдылары

слайд  

Тақырып бойынша алдыңғы  білім

Ондық бөлшектерді натурал санға көбейту;

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы

3 мин

 

 

 

 

 

3 мин

 

 

 

Ұйымдастыру кезеңі. Сәлемдесу. Оқушыларды түгендеу. Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру. Оқушылар назарын аудару.

Қызығушылықты ояту: 

 «Миға шабуыл» кезеңі. Интербелсенді тақтада берілген логикалық тапсырма шешу.

Жауабы :13                                     

Топқа бөлу. «Ұнағанынды таңда» тәсілі.

Нұсқау: оқушылардың санына сәйкес ауылдың аттары жазылған  карточкалар дайындалады. Әр оқушы қарамай кез келген карточканы алады. Әрқайсысында 4 және 5 оқушы болатын 5  топ  құрылады.

 

Үй жұмысын тексеру. « +,- » әдісі.

Үйге берілген тапсырма тексеріледі: мұғалім есептердің жауаптарын айтады, ал оқушылар көршілерімен алмасып есептерді сол жауаптармен сәйкестендіреді. + - таңбалары қойып, бас бармақ әдісі арқылы бағалайды.

 

 

слайд

 

 

 

 

Слайд

 

Сабақтың ортасы

 

Қолдану

(5 мин)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3 мин

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2 мин

 

 

 

 

19 мин

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2 мин

 

 

 

 

Топтық жұмыс. Практикалық сабақ.

«Адасқан сандар»

Әр топ 3 тапсырмадан ондық бөлшектерді көбейтуді орындап, соған сәйкес жауабын табады. Сол жауапқа сәйкес жасырылған сөзді тауып бүгінгі сабақтың мақсаты анықталады. Жасырылған сөз – Абай Құнанбайұлы.

Бағалау. Мадақтама. Жарайсың! Тамаша! Керемет!

  1. 62,4 · 1,25=78              А
  2. 2,15 · 1,2= 2,58               Б
  3. 0,25 · 1,32=0,33                  А     
  4. 36,11 • 0,5=18,055               Й
  5.  8,5 · 8,52 =  72,42                  Қ
  6. 7,22 • 0,08=0,5776               Ұ           
  7. 3,52 • 0,1=0,352                   Н
  8. 1,6• 5,7=9,12                А
  9. 0,14 • 0,25= 0,035          Н
  10. 8,2 • 0,75= 6,15         Б    
  11.   16,03 • 0,6=9,618   А
  12. 0,5 • 1,32=0,66         Й
  13.   0,6 • 0,08=0,048            Ұ
  14. 3,6 · 0,07 = 0,252     Л
  15. 8,01  · 9,8 =78,498               Ы

 

Тақтамен жұмыс.

«Сандар сөйлейді». Абайдың өмірі мен шығармашылығына шолу.

Әр топқа 5 есеп беріледі. Әр топтан бір оқушыдан шығып тақтаға орындайды.  Қалған оқушылар дәптерге орындайды. Оқушылардың жауаптарын тексереді.

 

212,5 · 0,8 = 170 өлеңі

37,5 · 1,2 = 45 қара сөзі

512,5 · 3,6 = 1845 жылы  дүниеге келген

437,5 · 0,4 = 175 жыл толды

761,6 · 2,5 = 1904 жылы  дүние салған

 

Сергіту сәті. «Желсіз түнде жарық ай» интерактивті тақтада өлең айту.

Топтық жұмыс.

«Өлең сөздің патшасы, сөз сарасы»

Абайдың туған жерінен келген сәлемдеме. Абай Құнанбайұлы қайда дүниеге келді? Есепті шығарып, соған сәйкес жауаптарды таңдау арқылы Абайдың өлең шумақтарын құрастырып, бізге оқып бересіңдер.

 

31,25 · 0,16;          40,4 · 2,3;      

 0,9 · 55,6;             6,25 · 1,6;

 40,5 · 0,02;           0,2 · 0,5;             0,3 · 20,4;   

 0,5 · 8,2;               30,7 · 50,6;         91,5 · 0,9;      

 40,4 · 5,5;            5,66 · 5,5;             0,6 · 7,3;        

 54,95 · 1,2;           60,5 · 7,7;            3,52 · 0,2.       

 

Пайда ойлама 5, ар ойла,   92,92
Талап қыл 50,04 артық білуге 10. 
Артық 0,81 ғылым 0,1  кітапта, 6,12
Ерінбей 4,1   оқып 1553,42 көруге 82,35.
Военный 222,2 қызмет 31,13  іздеме 4,38,
Оқалы 65,94 киім 465,85 киюге 0,704.   
 

Мен 5  жазбаймын 92,92      өлеңді 50,04     ермек үшін 10,
Жоқ-барды 0,81,         ертегіні 0,1         термек үшін6,12.
Көкірегі4,1      сезімді1553,42,     тілі 82,35     орамды 222,2,
Жаздым31,13                үлгі 4,38         жастарға 65,94                  бермек 465,85            үшін 0,704. 
 

Интернатта 5  оқып жүр 92,92
Талай 50,04 қазақ баласы – 10
Жаңа өспірім 0,81, көкөрім 0,1,
Бейне 6,12  қолдың 4,1  саласы 1553,42.
Балам закон 82,35 білді деп 222,2,
Қуанар 31,13 ата-анасы 4,38,
Ойында жоқ 65,94 олардың 465,85
Шариғатқа шаласы 0,704.
 

Білімдіден 5 шыққан 92,92   сөз 50,04 
Талаптыға 10 болсын 0,81  кез 0,1.
Нұрын 6,12, сырын 4,1 көруге 1553,42
Көкрегінде 82,35 болсын көз 222,2.
Жүрегі – айна 31,13, көңігі – ояу 4,38,
Сөз 65,94 тыңдамас 465,85 ол баяу 0,704.
 

Күшік 5 асырап 92,92, ит 50,04  еттім 10,
Ол 0,81 балтырымды 0,1 қанатты 6,12.
Біреуге 4,1 мылтық 1553,42 үйреттім 82,35,
Ол 0,81 мерген 31,13 болды 4,38,  мені 65,94  атты 465,85.                     

Бағалау. Мадақтама (мұғалім). Жарайсың! Тамаша! Керемет!

 

Жеке жұмыс. карточкамен жұмыс. мәтін есеп шығару.

Абай Жидебай қыстауына атымен 12,8 км/сағ жылдамдықпен 1,5 сағатта қандай қашықтыққа жүріп өтеді?

Бағалау дескрипторлары:

  • Есеп шартының дұрыс құрылуы     
  • Шешімін дұрыс есептеу                    

 

 

 

 

карточка

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Сабақтың соңы

 

2 мин

Үй жұмысы. №

Рефлексия

«Досыма хат» әдісі.

1.Сіз бүгін сабақтан не үйрендіңіз?

2.Сабақ бойынша қандай сұрақтарыңыз бар?

3.Қай тапсырманы орындағанда қиындықтар болды?

 

 

 

 

 

           

 

 

 

 

 

 31,25 · 0,16;          40,4 · 2,3;      

 0,9 · 55,6;             6,25 · 1,6;

 40,5 · 0,02;           0,2 · 0,5;             0,3 · 20,4;   

 0,5 · 8,2;               30,7 · 50,6;         91,5 · 0,9;      

 40,4 · 5,5;            5,66 · 5,5;             0,6 · 7,3;        

 54,95 · 1,2;           60,5 · 7,7;            3,52 · 0,2.       

 

         военный 222,2           ар ойла,   92,92                  артық 0,81          

  оқалы 65,94                   артық білуге 10.                      ғылым 0,1  

     кітапта, 6,12             пайда ойлама 5,                    көруге 82,35.

      қызмет 31,13             іздеме 4,38,                  киім 465,85     

ерінбей 4,1     киюге 0,704.       оқып 1553,42      талап қыл 50,04               
Есепті шығарып, соған сәйкес жауаптарды таңдау арқылы Абайдың өлең шумақтарын құрастырып, бізге оқып бересіңдер.

 

31,25 · 0,16;       40,4 · 2,3;          0,9 · 55,6;        6,25 · 1,6;

40,5 · 0,02;        0,2 · 0,5;            0,3 · 20,4;   

0,5 · 8,2;           30,7 · 50,6;         91,5 · 0,9;        40,4 · 5,5;      

5,66 · 5,5;         0,6 · 7,3;            54,95 · 1,2;       60,5 · 7,7;    3,52 · 0,2.       

 

өлеңді 50,04              ермек үшін 10,                            үшін 0,704.                           бермек 465,85                    жоқ-барды 0,81,                   

   
термек үшін 6,12.           орамды 222,2,
көкірегі 4,1                    сезімді1553,42,                       тілі 82,35                   
жаздым 31,13                үлгі 4,38             жастарға 65,94   

    жазбаймын 92,92                   ертегіні 0,1                           мен 5                   

Есепті шығарып, соған сәйкес жауаптарды таңдау арқылы Абайдың өлең шумақтарын құрастырып, бізге оқып бересіңдер.

 

31,25 · 0,16;          40,4 · 2,3;      

 0,9 · 55,6;             6,25 · 1,6;

 40,5 · 0,02;           0,2 · 0,5;           

 0,3 · 20,4;              0,5 · 8,2;               30,7 · 50,6;        

91,5 · 0,9;             40,4 · 5,5;       

5,66 · 5,5;             0,6 · 7,3;        

54,95 · 1,2;           60,5 · 7,7;        

3,52 · 0,2.       

 

интернатта 5          бейне 6,12       қуанар 31,13        қолдың 4,1  
қазақ баласы – 10          жаңа өспірім 0,81,             көкөрім 0,1,
саласы 1553,42.                       ойында жоқ 65,94
білді деп 222,2,                    талай 50,04
ата-анасы 4,38,               шариғатқа шаласы 0,704.
олардың 465,85            оқып жүр 92,92             балам закон 82,35               

Есепті шығарып, соған сәйкес жауаптарды таңдау арқылы Абайдың өлең шумақтарын құрастырып, бізге оқып бересіңдер.

 

31,25 · 0,16;          40,4 · 2,3;        0,9 · 55,6;  

 6,25 · 1,6;           40,5 · 0,02;           0,2 · 0,5; 

0,3 · 20,4;            0,5 · 8,2;               30,7 · 50,6;   

91,5 · 0,9;           40,4 · 5,5;       

5,66 · 5,5;             0,6 · 7,3;        

 54,95 · 1,2;           60,5 · 7,7;            3,52 · 0,2.       

 

нұрын 6,12,                тыңдамас 465,85
талаптыға 10                  болсын 0,81            кез 0,1.         

  сөз 65,94                  сырын 4,1               ол баяу 0,704.         
көкрегінде 82,35               болсын көз 222,2.         білімдіден 5           жүрегі – айна 31,13,                      сөз 50,04 
көңігі – ояу 4,38,          шыққан 92,92                   көруге 1553,42

Есепті шығарып, соған сәйкес жауаптарды таңдау арқылы Абайдың өлең шумақтарын құрастырып, бізге оқып бересіңдер.

 

 

31,25 · 0,16;      40,4 · 2,3;         0,9 · 55,6;      6,25 · 1,6;

40,5 · 0,02;        0,2 · 0,5;           0,3 · 20,4;   

0,5 · 8,2;            30,7 · 50,6;       91,5 · 0,9;       

2,7 · 0,3;            5,66 · 5,5;         0,6 · 7,3;      54,95 · 1,2;   60,5 · 7,7;          

 

асырап 92,92,              ит 50,04                 атты 465,85.        

            
балтырымды 0,1           ол 0,81              үйреттім 82,35,        

        мерген 31,13             еттім 10,                    қанатты 6,12.


болды 4,38,               мені 65,94                    біреуге 4,1

 

күшік 5                мылтық 1553,42                ол 0,81

Есепті шығарып, соған сәйкес жауаптарды таңдау арқылы Абайдың өлең шумақтарын құрастырып, бізге оқып бересіңдер.

 

Просмотров: 1047


Добавить комментарий



Включить данные в подпись

Текст